Projekt s polskou mateřskou školou ve městě Boleslawiec - výstupy a text projektu.

1.1. Název projektu: Objevujeme talenty přes hranice

Zahájení projektu: 01.01.2014 Ukončení projektu: 30.11.2014

Název žadatele: Město Bolesławiec
Partner projektu: MŠ Studánka U Školy

Shrnutí projektu:
Výchozí situace:

Projekt "Objevujeme talenty přes hranice" je pokračováním spolupráce s partnerským městem z ČR v oblasti vzdělávacích aktivit pro předškolní děti. Hlavní součástí další spolupráce bude výměna odborných zkušeností učitelů, rozvíjení již navázaných přátelství, odbourávání jazykových bariér a společná práce při tvorbě vzdělávacích nabídek podporujících tvořivost dítěte v návaznosti na individuální možnosti každého předškoláka, jeho potřeby a zájmy. Aktivity učitelů jsou v rámci realizace projektu zaměřené na rozvíjení tvůrčích aktivit dítěte v souladu s pravidlem akceptace dítěte takovým, jakým je, respektování jeho potřeb, možností a zájmů. Realizace projektu přispěje k vytváření přátelských vztahů a odbourávání bariér v kontaktech s občany z podporovaného území prohlubováním stávajících a tvořením nových trvalých struktur spolupráce, povzbuzováním zájmů dětí v návaznosti na život vrstevníků z jiných zemí, učením tolerance vůči jiným kulturám. Cílem spolupráce je také zdokonalování pracovních znalostí učitelů, sdílení pozitivních zkušeností díky kontaktům s učiteli z partnerské mateřské školy, výměna nápadů týkajících se výuky a rozvíjení dovedností předškolních dětí na obou stranách hranice. Náplň projektu zahrnuje i organizaci společných integračních setkání pro polské a české děti. Vedoucím partnerem projektu bude Městská veřejná mateřská škola č. 5 v Boleslawci, kde se uskuteční 2 setkání s dětmi z MŠ z Jablonného v Podještědí. Třetí setkání se bude konat v MŠ v Jablonném. Kromě toho bude uspořádán výlet pro polské a české děti na Zámek slezských legend v Pławné, kde se uskuteční sochařské a výtvarné dílny. Výsledným efektem bude rozšíření přeshraničních kontaktů, propagace prací dětí.

Projekt bude naplněn následujícími aktivitami:

1. Organizace setkání dětí a učitelů z Polska a ČR v MŠ č. 5 v Boleslawci – Setkání s divadlem

Termín: březen 2014 - 4 hod. (10.00 - 14.00)

Zahájení setkání – umělecké vystoupení polských dětí

Seznámení se s vybranými písničkami a básničkami v obou jazycích – předání CD

Divadelní dílny – koukání na malé divadlo, výroba loutek

Výtvarná soutěž – malování olejovými pastely na malířských stojanech

Stravování pro skupinu z ČR, občerstvení pro hosty

Předání propagačních materiálů, cen za výtvarnou soutěž, upomínkových předmětů pro učitele

2. Výstava výtvarných prací na radnici v Bolesławci

Termín: duben 2014

3. Uspořádání výletu na Zámek slezských legend v Pławné

Termín: červen 2014 - 4 hod. (10.00 - 14.00)

Prohlídka zámku, seznámení s legendami

Sochařské a litografické dílny

České děti zpívají polskou písničku, polské děti českou, recitování básní

Občerstvení pro polskou a českou skupinu

Předání čepic účastníkům výletu

Předání dětem puzzlů vyrobených z výtvarných prací z 1. setkání

4. Výlet dětí z MŠ č. 5 v Boleslawci do MŠ v Jablonném – Společné hry a zpívání

Termín: září 2014 - 4 hod. (10.00 - 14.00)

Umělecké vystoupení českých dětí

Zpívání vybraných písniček, polské a české, a recitování básní

Hudební pohybové dílny – hra na bicích nástrojích, polské a české tance

Děti budou vyrábět chrastítka

Předání dětem upomínkových předmětů

Stravování pro polskou skupinu

5. Organizace setkání dětí a učitelů z MŠ v Boleslawci – Festival dětské tvořivosti

Termín: říjen 2014 - 4 hod. (10.00 - 14.00)

Slavnostní ukončení projektu – prohlídka výtvarné a fotografické výstavy, předání fotoalb,

Umělecká vystoupení polské a české skupiny dětí

Malování barvami dřevěných fotorámečků

Předání diplomů a cen účastníkům festivalu

Občerstvení pro účastníky projektu

Stravování pro skupinu z ČR

Plánované hlavní cíle:

1. Vytváření podmínek k všestranné aktivitě dětí, samostatnosti a využívání vlastních uměleckých, intelektuálních a jazykových možností.

2. Vytváření pocitu evropské sounáležitosti u dětí a rozvíjení povědomí o jiných kulturách a jazycích.

Přímé cíle:

1. Rozvíjení tvůrčích zájmů dětí, samostatnosti, kreativity a hudebních, výtvarných, pěveckých dovedností.

2. Navázání přátelských vztahů s dětmi z jiných zemí, povzbuzování zájmu o život vrstevníků ze zahraničí

3. Stimulování dětské představivosti, kreativity, zvědavosti a chuti k získávání nových znalostí a dovedností.

4. Výměna odborných zkušeností učitelů souvisejících s prací s předškolními dětmi.

Cílovými skupinami jsou:

1. Polské a české děti v předškolním věku (3-6 let) – 159.

V MŠ v Jablonném v Podještědí je 75 dětí – 3 oddělení po 25 dětí.

V MŠ č. 5 v Boleslawci je 84 dětí – 3 oddělení po 28 dětí.

2. Polští a čeští učitelé předškolní výchovy – 12 osob.

V MŠ v Jablonném v Podještědí je 6 učitelů, v MŠ v Boleslawci je také 6 učitelů.

Celkový počet účastníků projektu je 171 osob.

Cest do Polska se zúčastní 25 dětí a 3 učitelé, cesty do ČR se zúčastní 28 dětí a 3 učitelé.

Výletu na Zámek slezských legend do Pławné se zúčastní 25 dětí a 3 učitelé z ČR a 28 dětí a 3 učitelé z Polska.

Rozpočet projektu je 11 883 Euro